מבט לשבת פרשת בהר חומש ויקרא כה'-כו'

בס"ד
מבט לשבת פרשת בהר חומש ויקרא כה'-כו'
מעובד על פי שיחות הרבי מליובאוויטש

הכל מלמעלה – גם בית
הרבה שנים לפני שהפסיכולוג היהודי האמריקני, אברהם מאסלו דירג את פירמידת הצרכים המפורסמת שלו, ובה חמשת השלבים להם נדרש האדם לבטחונו הגופני והרגשי – התפרסמו בכתבי הקודש של עמנו, הנחיות למימושם הראוי של הצרכים האנושיים.
פרשתנו עוסקת בעיקר בהיבטים השונים של שנת שמיטה. אחת לשבע שנים נקבעה שנה של ריענון הזיכרון בקשר לצרכי האדם – ומי אחראי על מימושם. ידוע המוטו: "אדם לעמל יולד", כל אחד מאתנו מתייגע לא מעט כדי לממש את מאוייו האישיים, החומריים והרוחניים . אבל גם כל אחד יודע שלא תמיד המשוואה של "עבדת=הצלחת" מתקיימת. אז מתעוררת ההכרה שהכל מלמעלה !
ככה זה בחקלאות, ככה זה גם בבורסת היהלומים, וככה זה בכל ענפי הפרנסה ותנאי החיים. אדם נדרש להשקיע את מלוא אונו הפיזי והרוחני – והתמורה באה מלמעלה.

בצד דיני שמיטה, גם עסקי נדל"ן נרמזים בפרשה: " וקראתם דרור בארץ לכל יושביה.. ושבתם איש אל אחוזתו..". אחוזה אינה סתם דירה קטנה בשיכון עובדים. אחוזה מעידה על עשירות הגרים בה. מתבקשת השאלה: האם לכל יהודי מאז יציאת מצרים ועד ימינו היה באפשרותו לבנות/לקנות לו אחוזה? במציאות זמננו, נוכח מחאות חסרי הדיור, זה נשמע לא מתקבל על הדעת.
הרבי הרחיב את פירוש רש"י על הקשר בין הרגשת הדרור ובין האחוזה , תוך התוויית דרך לממש את הצורך לביטחון ולשמחה. לא חשוב גודלו, מיקומו, וסיגנונו של הבית – העיקר לגור בו והוא שלנו. לאדם יש שקט נפשי, כשיש לו מקום לשים את ראשו – ולעבוד את בוראו, כבן חורין.
"קח לך אשה ובנה לה בית", שר אריק איינשטיין. במילים אחרות: תן בסיס יציב לחיים המשותפים שלכם. מומלץ להשקיע בקניית דירה, אפילו קטנה, גם אם יש חור בכיס…

מסופר בגמרא על תנא גדול, תלמידו של רבי עקיבא, רבי יהודה בר עילאי, שהיה עני מרוד. מעיל אחד היה לו ולאשתו בשותפות. כשהוא לבש – היא נשארה בבית, וכשהיא לבשה – הוא נשאר. שניהם וויתרו על הרבה מתענוגות החיים,אבל על בית – לא! היה לרבי יהודה על מה להסתמך כאשר המליץ לאנשי דורו שעדיף לאכול פחות ממה שרוצים.זו גם המלצת הרמב"ם.לאכול אוכל זול ובריא,ולא לאכול מאכלים יקרים שהפה תמיד מתאווה להם. לחסוך – והעיקר שיהיה לאדם בית !

אומרת התורה: אדם מרגיש דרור ובן חורין – כשיש לו מקום משלו לגור בו ! אדם חש בטחון ושמחה כאשר הוא גר בתוך שלו. איך שבא לו ומתי שבא לו, יכול אדם לעשות כאוות נפשו בתוך שלו: לאכול,
לשתות ולישון. ללבוש פיג'מה או חלוק רחב. לגרד באוזן בלי להסתכל סביב אם רואים אותו… אדם מלך בביתו . "פאנן"! אין כמו בבית !
פעמים רבות עודד הרבי זוגות נשואים לרכוש דירה, למרות המשכנתא הגבוהה וקשיי הפרנסה.
צריך לסמוך גם על הבורא שישתתף באיזשהו אופן. כדי לשתף את הבורא, ושתורגש נוכחותו כך "שירגיש בבית" וישפיע, קובעים מזוזות ומכניסים תוכן יהודי לבית: ספרי קודש והדלקת נרות שבת להאיר את הנשמה. אוכל כשר – לשמור על בריאות הגוף והנפש. כך "דירה נאה – מרחיבה דעתו של אדם", גם אם היא צריף קטן של אוהבים…

מי שביקר בברוקלין וראה את ביתו של הרבי, השתאה למראה פשטותו של הבית.
רבים מגדולי עולם שיחרו לפתחו של הרבי לבקש את ברכתו ואת עצתו הקדושה ובהם אנשי ממון גדולים שהפצירו ברבי לשפר את תנאי מגוריו, כשהמימון יהיה כמובן מכיסם. הרבי דחה בהחלטיות את כל ההצעות. ביתו הפשוט היווה סמל להנהגתו ולהתקשרותו האמיתית עם כל יהודי ויהודי .
מביתו הצנוע בוקע אור גדול על כל העולם – אור הגאולה האמיתית הקרובה !

הדלקת נרות : 6:57 שבת שלום ומבורך
צאת שבת : 8:09 דוד טל

סגור לתגובות.