גמילה להרטבת לילה אצל ילדים

בעיית הרטבת לילה היא בעיה רגישה וכאובה והיא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר שילדים סובלים ממנה. הבשורה – ניתן לטפל בה בהצלחה.
הרטבת לילה הינה איבוד שתן לא רצוני המתרחש בלילה, תוך כדי שינה. התופעה מוגדרת כבעיה בילדים מגיל 5 ומעלה. הרטבת לילה הוזכרה כבר בכתבים מצריים קדמוניים (פפירוס Ebers – שנת 1550 לפנה"ס) ובהם תואר כיצד היא היוותה בעבר בעיה חברתית משמעותית.
tamar givoni 1 גמילה להרטבת לילה אצל ילדים
היום אנו יודעים שהרטבת לילה היא בעיה כלל עולמית ולמעשה זוהי התופעה השנייה השכיחה ביותר לאחר האסטמה. בגילאי 5-6 כ – 20% מהילדים מרטיבים בזמן השינה. השכיחות הולכת ופוחתת ככל שעולים בשכבת הגיל, אולם ידוע כי בגיל 18 עדיין כי 2% מרטיבים. השכיחות אצל בנים גבוהה בכ- 3\2 מאשר אצל בנות. ההשלכות נפשיות והחברתיות של התופעה חמורות. מחקר בתחום הראה שהדימוי הנפשי הירוד של המרטיב (15.9%) דומה לזה של ילדים המאושפזים בשל מחלק קשה (18.9%). להבדיל ממחלה קשה, בתופעת ההרטבה ניתן לטפל בקלות ובשיעורי הצלחה גבוהים.
מומחים מבחינים בין הרטבת לילה ראשונית לבין הרטבת לילה משנית. הרטבת לילה ראשונית מוגדרת כהרטבה אצל ילדים שמאז שנולדו לא הפסיקו לאבד שתן בלילה, תוך כדי שינה. הרטבת לילה משנית מוגדרת כהרטבה אצל ילד שהפסיק להרטיב, היה יבש במשך הלילה תקופה של 6 חודשים לפחות וחזר להרטיב. הסיבה להרטבה זו היא לרוב חברתית\משפחתית או פסיכולוגית.
הסיבות לתופעה:
תורשה – בהרטבת לילה ראשונית יכול להיות מרכיב תורשתי. אם אחד ההורים סבל מהבעיה, קיים סיכוי של כ – 40% שצאצאיו יסבלו זו. הסיכוי עולה כמובן אם שני ההורים סבלו מהרטבת לילה ובתאומים זהים השכיחות היא של 70%. נמצא שאצל 23% מכלל הילדים המרטיבים בלילה קיים סיפור משפחתי.
שלפוחית קטנה – אצל 3\1 מהילדים נפח השלפוחית המרבי קטן יותר, בהשוואה ילדים בריאים מאותה קבוצת גיל ויכולתם לאגור שתן לאורך הלילה נפגמת. הסיבה לכך: התכווצויות בלתי רצוניות של סיבי שריר השלפוחית, הגורמות להקטנת הקיבולת ויכולת האגירה של שלפוחית השתן.
גורם נוסף להרטבת לילה הוא רמת נמוכה של הורמון ADH בזמן שינה. ילדים בריאים מפרישים את ההורמון בכמות מוגברת יותר בין השעות 22:00 ל- 6:00 בבוקר ובכך הם מייצרים ומפרישים פחות שתן בלילה. מחקרים רבים הוכיחו שאצל 3\2 מהילדים הסובלים מהרטבת לילה ראשונית, לא מתרחש תהליך כזה. כמות ההורמון המופרשת בלילה זהה לזו שהילד מפריש במשך היום ולכן הוא מייצר ומפריש יותר שתן בשנתו. גורמים נוספים להרטבת לילה קשורים להרגלי אכילה ושתייה, שינה עמוקה ובעיות רגשיות והתנהגותיות.

אז איך מטפלים ?
לאחרונה יש יותר פתיחות לקבלת טיפול בהרטבת לילה, שכן המחיר נפשי והמעשי של הרטבה גבוה מאוד. מדובר בבעיה שאחוזי ההצלחה הטיפולית בה גבוהים. כיום הטיפול המועדף והחדשני בתופעה הוא טיפול התנהגותי משולב. הטיפול כולל שילוב של תרגול במכשיר הפעמונית, חיזוק מודעות, עיצוב התנהגותי ותרגילים לחיזוק שרירים והתאפקות.
קיימים גם טיפולים תרופתיים, אך מקובל לבחור בהם רק באותם מקרים מעטים בהם הטיפול ההתנהגותי נכשל, כאשר ברור כי מודבר בבעיה אורגנית מובהקת, או כאשר מדובר בהרטבת יום ולילה. מה שבטוח הוא, שטיפול נכון בבעיית ההרטבה מביא לשינוי עצום באיכות החיים של הילד.


איפה מטפלים?
במרפאות בריאות הילד והנוער בזבולון, חיפה, יוקנעם, כרמיאל, תמרת, רמת ישי, עפולה ונתניה
טלפון : 0545604459 או 8787971 04

תמר גבעוני
פסיכולוגית התנהגותית
מנהלת מרפאות הרטבת לילה במחוז חיפה והצפון של שירותי בריאות כללית

לאתר של תמר גבעוני

חפשו אותי גם בפייסבוק

סגור לתגובות.