פרשת "ויצא" חומש בראשית כח'-לב'

בס"ד
מבט לשבת פרשת "ויצא" חומש בראשית כח'-לב'
מעובד עפ"י שיחות הרבי מליובאוויטש

אפילו בסרי-לנקה ובסיביר
למי בכלל יש חשק לצאת מהבית החמים בבוקר קררר, גשום וערפילי, עם סוודר, מעיל, צעיף, כפפות ומטריה, ולצעוד החוצה למה שנקרא "לצאת לעבודה" ?! הילדים לגנים ולביה"ס, החיילים – למשימותיהם, החקלאים – לשדות, כל אחד לעמל יומו, בקֶשֶת רחבה של משימות ותפקידים. מתחשק או לא מתחשק – יוצאים וזהו !
ככה זה ביום חורף קפוא וגשום, וככה זה גם ביום שרבי ולוהט. החיים אינם "פיקניק".
זה רק העניין של "העבודה" ? הרבה מעבר לכך ! זה לצאת וליצוק משמעות חדשה ליום החדש. להתמודד עם משימות חדשות, מצבים חדשים, מפגשים מיוחדים, ומטלות שלא תמיד קלות. כל אחד במעגל המיוחד המזומן לו.

יעקב אבינו מהווה דוגמא, איך ניתן לצאת, ולהתמודד, ולהפיק את המירב , גם כשהמציאות אינה נראית ורודה כל כך.
על פי מצוות אמו, הוא נאלץ לעזוב את ביתו, והוא מגיע ל "סוף העולם", ל"עולם התחתון", מקום שנמצא בתחתית שבתחתית מבחינה מוסרית, מקום מאד לא סימפטי – לחרן, מקום שדבק בו תואר לא מחמיא: "חרון אף של מקום". עד היום השם הזה לדראון. "חורני" מכונה אדם חסר כל תוכן, "כלומניק" ריקן, חסר תכלית וחסר מוסָר. למקום הירוד הזה יעקב הגיע .

התורה מפרטת את ההתמודדויות, הנסיונות הקשים והייסורים הרבים שעוברים עליו בחרן. אבל יעקב אבינו, פועל בתוך המציאות הקשה בלי לוותר לעצמו. מול תככיו של לבן הארמי (בהיפוך אותיות נבל הרמאי) הוא נאמן לערכיו, שומר את הצֵידה הרוחנית שספג בבית הוריו, אינו נכנע לתחבולותיו של לבן, וממשיך לעבוד ולדבוק בַּאמת. בכח ההתמדה והנחישות שלו, יוצק יעקב משמעות חדשה לחייו ומשכיל לגלות שאפילו בחרן ניתן להיווכח ב- הֵ"א – החבויה תוך חרנה. הֵ"א המייצגת את הכוח האלוקי המהווה ומחיה את העולם, ומצד האדם, מייצגת את האמונה והבטחון בבורא.
במקום הירוד הזה מצליח יעקב להתעלות ולהקים בית נאמן ושלם. דווקא שם נולדו בניו, שבטי ישראל, ודווקא שם, אחרי יגיעה קשה ארוכה ומתישה, הוא יוצא ברכוש גדול, מגלות ומשעבוד חרן – לחרות, כבן חורין.

אצל כל יהודי נמצא חֶלֶק מהכח הרוחני הזה של יעקב אבינו. היכולת לעשות סביבה, להאיר כל מקום ולהפוך גם את התיוג השלילי של חרן, לתיוג חיובי – בזכות האמונה ובזכות הבטחון – בזכות ההֵ"א !

מסופר על הרבי "צמח צדק", השלישי באדמו"רי חב"ד,שנתן עצה ליהודי שהתלונן על המקום הירוד מבחינה רוחנית, שבו הוא חי. יעץ לו הרבי: "הפוך את המקום הזה לארץ ישראל" ! כאשר מאירים את המקום, כל מקום, וחושפים את ההֵ"א שבו – מרוממים את המקום על כל יושביו, כדרכו של יעקב אבינו – הוא ישראל !

השבוע התכנסו אלפי חסידי חב"ד, שליחי הרבי, מכל קצות תבל : מהודו, תאילנד, פרו, קמבודיה, ואפילו מסיביר, וסארי-לנקה, וכמובן מישראל – להתחזק ולחזק איש את רעהו במטלה החשובה, שהיא צו השעה: להיות כתובת לכל יהודי, לתת כתף ולהושיט יד לכל פונה – באהבת ישראל גדולה.
במקומות נידחים בעולם, בתנאים קשים מבחינה גשמית ורוחנית, הם תמיד מאירים את הסביבה. אין אצלם מתחשק או לא מתחשק, הם תמיד מוכנים, בכל שעה, בכל זמן. להכניס אורחים ולסייע לרבים, להיות כתובת לכל יהודי ! זאת עבודתם הנאמנה בשליחות הרבי – הכנת העולם לגאולה האמיתית והשלימה !

הדלקת נרות : 4:03 שבת שלום ומבורך
צאת שבת : 5:14 דוד טל

סגור לתגובות.