מבט לשבת פרשת שמות

בס"ד
מבט לשבת פרשת שמות
מעובד עפ"י שיחות הרבי מליובאוויטש

במי נבחר
זה יכול לקרות. כותרת סנסציונית. חשיפה מרעישה. זכות הציבור לדעת. X המועמד לתפקיד הכי בכיר בממשלה, הסתיר פרטים חשובים מחייו האישיים. בילדותו גדל בבית מושחת, פרוע וגזעני, היה עֵד לטקסים פאגניים ולהתנהגות ברוטאלית שלבטח השאירו חותמם עליו.
וזה עוד לא הכל. במקום לשרת בצבא, הסתלבט שנים רבות בהרים ובעמקים, טייל עם מקל ביד (בידו השניה סמרטפון) עִם עדרי-צאן. נראה פסטוראלי. הירוקים אולי יאהבו את זה. אלא מאי, התחקיר חושף גם מידע רפואי מסווג. X אינו מסוגל להוציא משפט רהוט מפיו. הוא כבד לשון וכבד פה. מגמגם. אז על אחד כזה אפשר לסמוך? הוא זה שייצג אותנו באו"ם ובעולם כולו? אחד כזה יצליח לשמור על טוהר מידות? כבר נקעה הנפש משחיתות שילטונית, וממחדלים של נבחרים …
התקשורת חוגגת. האופוזיציה רוקדת. הקואליציה רועדת ומנסה להכחיש ולפרסם ראיות סותרות, והעם נבוך… במי נבחר ?!

לפני יותר מאלפיים שנה, הטיל בורא עולם על משה רבנו את התפקיד הבכיר ביותר בתולדות עמנו, הוצאת עָם עבדים לחֵרות, לימודם, חינוכם והבאתם אל היעד – קבלת התורה. אבי הנביאים אשר דיבר פנים אל פנים עם הבורא, איזה "רֶזומֶה" היה מציג אם היה מנסה לרוץ לבחירות הקְרֵבות ? אפילו להגיע לפריימריז היה בבחינת חלום באספמיה לגביו…

סיפור חייו מוכר לכולנו. תינוק בתיבה. אחותו ששומרת עליו מגזירת מלך שמבקש "פתרון סופי" ליהודים. בת המלך שמושָה אותו מהמים ורוצה לגדלו. אחותו שאצה להביא את אמם שתיניקהו. כך נשאר בחֵיק אמו עד שנגמל,ככתוב: "ויגדל הילד". אבל אמא יוכבד חיפשה אמתלות שונות כדי שימשיך להיות ליד סינורה. היא ידעה שכל יום נוסף בבית שבו ילמד עם אביו הצדיק, ייטיב אִתו. היא ידעה, הרבה לפני פיאז'ה, יונג או אדלר, על השפעת הסביבה בעיצוב אישיותו של הילד. לכן עשתה ככל יכולתה שישאר בקרבתה עד שיגיע לגיל מצוות. ואז כותבת התורה פעם שניה "ויגדל משה". כבר לא ילד אלא משה שיודע את מקומו ואת שייכותו לעמו.זה השלב שעבר להתגורר בארמון פרעה.
תמיד השתוקק לצאת אל אֶחָיו. פעם ראה איש מצרי מַכֶּה איש עברי – והרגו. בלית ברירה ברח. הגיע למדיין. נשא אשה, והפך להיות רועה צאן.

תמוה ?! רועה צאן שגדל כנער בסביבה מושחתת, יוכל להיות מנהיג חיובי? זה הרקע המתאים שתיכנן הבורא למנהיג מספר 1 של עם ישראל ?

עינו הפקוחה של הבורא משגיחה "כבקרת רועה עדרו" על כל ברואיו, ובוחנת בזכוכית מגדלת את המועמדים הצדיקים שעליהם יטיל את הנהגת העם. נדרש מהם בדרך כלל לעבור מבחן התאמה בפקולטת "הרועים". (כמו יוסף הצדיק, דוד המלך,עמוס הנביא, רבי עקיבא ועוד..).משה עמד במבחני-הגמר בהצטיינות. ידוע המעשה בגדי הקטן שברח. משה אץ לחפשו ומצאו עומד ליד נחל, מרווה את צמאונו. ליטפו ולחש באוזנו: יודע אני כמה תשוש אתה אחרי שברחת. הרימו על כתפיו והחזירו. פסק הבורא, אם על גדי קטן ריחֵם – קל וחומר על עמי.

משה רבנו מהווה מודל למנהיג אמיתי. היסודות החינוכיים שקיבל בביתו, בָּנוּ חוט שידרה יציב שלא התעקם בארמון המפואר, ולֵב שלא הלך שבי אחר מותרות ורדיפת בצע. ידועה הצהרתו: "לא חמור אחד מהם נשאתי". בלי שום טובת הנאה ממנעמי השלטון. אפילו את נסיעותיו "על חמור" מימֵן מכיסו. הוא לא נמדד במלל מליצי ובהבטחות מפתות, אלא בנקיון כפייו ובמעשיו המֵיטיבים.

על חינוך טוב אסור לוותֵר. בנינו ערֵבים לנו. הם עתיד האומה. בכל אחד מהם טמון "ניצוץ" משה.
יהי רצון שעוד לפני הבחירות הקְרֵיבות, יעמוד מנהיג כדוגמת משה רבנו אשר ינהיג אותנו ביושר מופתי, בעוז ובאהבה גדולה ואמיתית – משיח בן דוד!

הדלקת נרות : 4:20 שבת שלום ומבורך
צאת שבת : 5:32 דוד טל

סגור לתגובות.