מבט לשבת ויקהל –פקודי חומש שמות פרשת פרה

בס"ד
מבט לשבת ויקהל –פקודי חומש שמות פרשת פרה.
מעובד על פי שיחות הרבי מליובאוויטש

למה ? בינתיים, ככה !
תשאלו כמה שתרצו, גם אני שואל. תשובה – אָיִן ! נאלֵץ להסתפק בינתיים במענה המוכָּר לכולנו על השאלה "למה"? – "ככה" ! קצר וקולע! כל זאטוט, לאחר ששאל בצרורות את כל השאלות החכמולוגיות האפשריות, מכיר את התשובה הזאת, כשנגמרת הסבלנות הפדגוגית, ומבהירים לו במילת הקסם הפופולארית,"ככה"! ויש המוסיפים "כשתגדל תבין"!
מנסיון אישי, מומלץ גם להוסיף "כי כך הבורא רוצה ", וזוכים לדממה בת חמש דקות לפחות …

אכן, לא כל שאלה זוכה למענֵה לעניין. גם אצלנו "הגדולים" מתעוררות לפעמים שאלות לוגיות שמייגעות את מוחנו – אבל לא תמיד מצליחים. לבורא פתרונים !
כמו למשל,השאלה המתבקשת, שתעלה השבת בקריאה ב"מפטיר", העליה המסיימת את קריאת התורה בפרשת השבוע, ולאחריה, קוראים את ההפטרה, קטע מהנביאים המתקשר לנושא שהיה בפרשה. העוסק במצוות "פרה אדומה". מה הסיפור? מי מבין פה משהו? האמינו, גם הרבנים הראשיים לישראל, ודִיקָן האוניברסיטה העברית בירושלים, אין להם תשובה מה מסתתר מאחורי מצווה מיוחדת זו. אפילו שלמה המלך החכם מכל אדם, שהשכיל להבין את שיח חיות היער ובעלי הכנף, נאלץ להודות שאינו מבין דבר וחצי דבר בעניין הפרה הזאת. זה רצון הבורא ! וזהו !!

כל טירון בצבא יודע שחובה למלא פקודות בלי לשאול שאלות."כן המפקד"! זה קוד חובה, תקשורתי צבאי, שמחזק את המשמעת ואת הקשר הסמכותי שבין המפקד לפיקודיו. מבין או לא מבין, חובתו של החייל לציית ולמלא ת'פקודה אם אין בפקודה עבירה בעליל. זה לא "ראש קטן", נהפוך הוא, זה "ראש גדול ". מי שמבצע את ההוראות – יעלה ברמה ויוכתר כחייל מצטיין.

אז מהי מצוות פרה אדומה? זאת מצווה שאין לה שום הגיון המתקבל במוח האנושי המוגבל. מצווה שעומדת בראש רשימת המצוות שאינן מובנות לנו, בקטגוריה הקרויה "חוקים". דהיינו, מצוות והוראות רוחניות ונעלות מכל בינת אנוש. כגון, איסור אכילת בשר וחלב, איסור לבישת שעטנז צמר ופשתן יחד, מצוות תפילין ומזוזות, מצוות נידה וטהרה, ובראשן מצוות "פרה אדומה".
טהרת מי שנמצא בקרבת מת – ונטמא, יוכל להיטהר על ידי אפר פרה אדומה תמימה, שלא עָלָה עליה עוֹל, יחסנית כזאת, שלא עבדה מעולם. נו, אז מי אנחנו שנבין את כוונת הבורא?!

עם החוק, כידוע, לא מתווכחים. מקיימים – וזהו ! חוקי האנוש בעולם שואבים את תוקפם מתוך הסכמה חברתית. אצל עם ישראל, כל מצוותיו וחוקותיו מקורם בתורה הקדושה, הנצחית ! על כן אינם מושפעים או משתנים משום גורם ומשום מצב.

מצוות "פרה אדומה" כתובה בחומש במדבר, בפרשת "חוקת",שנקרא בה בעוד מספר חודשים. בכל זאת קוראים בה דווקא גם השבת, שהיא בין פורים לבין פסח. הקשר לפורים הוא כדי לחדד את המשמעות שאנחנו מקיימים את כל מצוות התורה לא רק משום "הראש היהודי" שיש לנו, אלא משום קבלת עוֹל כמו זו של החייל, עד דלא ידע. גם כשלא מבינים – מֵבָצְעִים!
לא סומכים על השכל, שלעתים הוא כֶּשֶל אותן אותיות. היום חושב כך, מחר חושב אחרת, תוך שיקולים משלו. והקשר לפסח, זאת תזכורת לעולים לרֶגֶל לבית המקדש, שצריך להיטהר.

בזמן הגאולה האמיתית והשלימה, יפקחו עינינו להבין את הפשר העלום של המצווה.
אבל בינתיים, כמו כל חייל, גם אנו, חיילי צבאות ה', מקיימים את המצוות, אפילו עד מסירות נפש. למה ? כי כך ציווה ה' בתורה !

הדלקת נרות: 5:15 צאת שבת: 6:24 שבת שלום ומבורך
דוד טל

קידוש חגיגי, אחרי התפילה, בערך ב- 10:30 בבוקר. שבת המברכים בה את חודש ניסן שהִנֵה-הִנֵה בא. הציבור מוזמן !

סגור לתגובות.