מבט לשבת חיי שרה חומש בראשית

בס"ד
מבט לשבת חיי שרה חומש בראשית
מעובד עפ"י שיחות הרבי מליובאוויטש

רק "קליק" – לא מספיק
רווק מושבע הפתיע את חבריו. זהו! הפעם הוא החליט סופית, הפעם זה רציני ממש! "מה"? נמאס לו מהנידנוד התמידי… אז הוא החליט סוף-סוף, בלית ברירה, להיפרד מהרווקות – להתחתן!
החברים היו ב"שוֹק", לא האמינו למשמע אוזניהם: "אם בארזים נפלה שלהבת – מה יגידו אזובי הקיר" "זה רציני"? שאלוהו. "רציני וחצי" – השיבם. החברים במתח: "ספר משהו, תן פרטים". הבחור: "אין מה לספר. ראיתי אותה ב"סופרמרקט", היה "קליק" וסיכמנו. חבל"ז. חבל על הזמן מתחתנים וסוגרים עניין"! החברים לא מרפים: "מי המאושרת"? הבחור, באנחה " בעיקר – אמא שלי"!!

חתונה זה לא צחוק. גם אם הזמן דוחק והאמא מטרטרת – מומלץ לא לבנות רק על קליק מזדמן. זה לא סופרמרקט, ולא מדובר כאן במבצעים ב"חצי מחיר". כי אחרי "קליק" – עלול להגיע גם "פליק" לגמרי לא נעים…
לדאבוננו, התור ברבנות בדלת מאחור, נעשה משום מה ארוך, בהשוואה לדלת הראשית.
לאור המצב, תופסים "ראש-חדש". "מה בוער"? "למה למהר"? מתגוננים בסדרי עדיפות מגוונים: מוכרחים קודם ללמוד לתואר, ראשון, שני ושלישי…חשוב קודם להתבסס כלכלית, לחיות ברמה. לקנות דירה, וריהוט ומכונית, ולהכשיר את השטח.. למה להתחייב עכשיו? כדאי לחכות, למרות השנים החולפות והאמהות המודאגות..

הרבי מציע, בהסתמך על ההלכה – "מנהג נכון וטוב, שלא לחכות בנישואין בגיל מאוחר. להכיר את המציאות שאין שלמות בעולם, ואין זה נכון לחטט אחרי חסרונות טפלים מול היתרונות המיוחלים".
חתונה יהודית, אומר הרבי, היא חוויה המחוללת שינויים גדולים אצל שני בני-הזוג, וכאשר הם פועלים "בראש אחד" תוך כבוד הדדי – השינויים מעצימים את קשרי האהבה והשלום ביניהם, ומהווים בסיס לבנייה משותפת והעצמה גם בפן הגשמי .

בפרשתנו, אנו מוזמנים להשתתף בחתונה היהודית הראשונה, של יצחק ורבקה. חתונה מתוכננת, שקולה ואחראית, כאשר ברקע מבצבצים גם סממנים רומנטיים הכרחיים, אשר יהוו עוגן יציב ונצחי לחיים המשותפים. חתונה שלא נבנתה על רגשות סוערים וקליק – שמטבעם משתנים ונעלמים באותה קלות…
מספרת לנו התורה – מלשון הוראה. שבחתונה יהודית, היעד ברור, והמשימה משותפת. על השלט כתוב: כאן בונים – בניין עדי-עד!
הרבי מסביר: הביטוי "בניין" אינו ביטוי ציורי סתמי. הרי כאשר בונים כפשוטו, חשוב לוודא שהיסוד עליו מושתת הבניין יהיה עשוי מחומרים הטובים ביותר אשר נבחנו ,ונוסו, והוכחו כחזקים ויציבים, כדי שיוכלו לעמוד בפני כל "רעידת-אדמה" או זעזוע אחר, שעלולים לפגוע, חלילה, בבית. בנִיָה כהלכה – משרה אווירה שלווה ובטוחה על יושביו. אבני-היסוד האיתן של הבית היהודי מבוסס על התורה ומצוותיה. כשרות, טהרת-המשפחה ונרות שבת, הם סימן ההיכר הבסיסי של הבית-היהודי.

כתוב בפרשתנו: "ויקח יצחק את רבקה, ותהי לו לאשה, ויאהבה". אהבת בני-הזוג מקבלת משמעות אמיתית דווקא אחרי החתונה, ביום-יום השיגרתי, אחרי שהאיפור והלבוש המפואר הוסרו, התיזמורת והנצנצים המרצדים נעלמו. דווקא אחרי החתונה מתחיל שלב "האוניברסיטה של החיים", מבחן לעמידות האהבה האמיתית ומסוגלותה לעלות נדבך על נידבך, כך שכל יום יֵרָאֶה כחדש…מבחן המבוסס על חיזוק הנורמות המשותפות והמוסכמות על בני-הזוג.
"ואהבת לרעך כמוך", לא רק כסיסמא אלא כמחוייבות תומכת ונעימה.. אהבה לא מהסרטים, רדודה וזולה, אלא כזאת המעוגנת בתורתנו שהיא תורת-חיים – ברה וזכה.

רבקה ממשיכה את דרכה של שרה, חמותה, בלי לשים "פס" על מנהגי "הדוֹר-הישן". נהפוך הוא, היא בחרה לכבדם ולשמרם ובכך לחזק את הקשר המשפחתי עם יצחק, בעלה – ביטוי אמיתי של אהבתה לו.
חתונה כזאת, המעוגנת במסורת ישראל ומתנהלת על פי התורה ומצוותיה, היא הבניין עדי-עד של כל משפחה יהודית, ושל כלל ישראל, והכנת העולם להשתתף בחתונת-הזהב הנצחית של בורא עולם עם כנסת ישראל – בקרוב ממש, בגאולה האמיתית והשלימה.

הדלקת נרות: 4:15 צאת שבת: 5:23 שבת שלום ומבורך
דוד טל

סגור לתגובות.