מבט לשבת חג שביעי של פסח

בס"ד
מבט לשבת חג שביעי של פסח
מעובד עפ"י שיחות הרבי מליובאוויטש
סעודת מלכים
גפילטע פיש, סלומון בתנור, מרק עוף צח ומפנק, קציצות כבש בטעם פיקנטי, קינוח אגוזי לוז וקוקוס בקרם אננס מעודן – לא יוגשו שם. גם לא רגל קרושה, קדרת-בשרים, וסלסלת פירות אקזוטיים – קרוב לוודאי שגם אלה לא יעלו על השולחן. ובכל זאת, כשתגיעו לסעודה הזאת, מבטיח לכם שזו תהיה סעודת מלכים. סעודה שמסתפקת, בדרך-כלל, באכילת מצה, ביצה קשה, ויין, שהרוח, ומצב-הרוח העילאי, בראש התפריט, וכל עיקרה מתמקד בעניין מרכזי המונח על השולחן – משיח!

אז מתי זה בדיוק קורה?
בחג שביעי של פסח, הקרוי בפי רבים "חג שני" של פסח, או "אחרון" של פסח, חג החותם את הפסח, וקשור אליו, אבל הוא חג בפני עצמו. שביעי, לציין אולי את חביבותו המיוחדת, כנאמר, "כל השביעין חביבין".
אז מה עושה את החג הזה לחביב?
על פי המסורת, נס קריעת ים סוף, היה ביום השביעי ליציאת בני-ישראל ממצרים. נס שעורר התפעמות עילאית אצל כל מי שנכח במעמד הכביר הזה. ונאמר, שאפילו שפחה חרופה שהיתה שם, זכתה לראות גדולות ונצורות, שאפילו נביאים גדולים וידועי-שם לא הגיעו לכל המופלאות שהיא זכתה לראותם. משה ובני-ישראל אמרו את "שירת-הים", ומרים ובנות-ישראל, יצאו בתופים ובמחולות. ומאז קיבל יום זה צביון מיוחד. נוהגים בליל החג, להיות ערים כל הלילה, ולהגות בתורה. והבעל שם טוב אמר כי בחג הזה "מאיר בגילוי הארת משיח", וזה זמן מסוגל בפועל ממש לגילוי משיח ולגאולה אמיתית, ולכן קבע שזהו זמן ראוי לקיים בו סעודה מיוחדת, מתוך אחדות, אמונה ובטחון לביאת משיח – סעודת משיח!

בחג הפסח מעלים על נס את הגאולה שהיתה לעם-ישראל, ביציאת מצרים, ובחג שביעי של פסח, בסעודת משיח, מביעים הסועדים, בעצם השתתפותם, את הכיסופים הגדולים לגאולה שתהיה, גאולה שתשפיע מטובה לנצח, על עתיד העולם ומלואו…
בסעודת משיח מתובלים סיפורים, שירים ניגונים וריקודים הקשורים בענייני משיח. ונוהגים שדלת הכניסה נשארת פתוחה לרווחה, כל משך הסעודה, כדי לאפשר לכל אחד להכנס ולהצטרף ולהרגיש בפה, בפשטות, בטעמו של האוכל, אשר יהפוך בתהליך העיכול לחלק מדמו ומגופו. כך גם אנחנו מעכלים את הגאולה, בתובנה שלנו, בגוף שלנו! הסעודה הזאת הנראית פשוטה, היא בעצם סעודת מלכים! פשטותה מסמלת את ביאת מלך-המשיח, שיגיע באופן פשוט, טבעי, ומוחשי, ויהיה חלק חיוני, בריא ומבריא, במערכת הגדולה של העולם שלנו…

אז בלי גינוני-טקס, ובלי כל פורמליסטיקה. אין צורך בהזמנת מקומות ובתיאומים מיוחדים, כולם מוזמנים לבוא ולטעום גאולה, לשמוח ולהתברך בסעודת- משיח, אצלנו, בשבת, ב- 6:00 בערב, במבואה של בית-הכנסת, וכל אחד ואחת צריכים להתכונן ולהכין את הסביבה כולה, לקבלת פני משיח.
יהי רצון שהשנה, בעת הסעודה, נזכה לסעוד יחד עם המשיח, שיבוא ויפתיע אותנו בשמחה!
ברכת חג שמח ושבת שלום ומבורך
וקיץ בריא ושמח
דוד טל
הדלקת נרות חג, בחמישי, ב-18:48
הברכה: ברוך אתה ה' א-ל-ה-י-נו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציווה להדליק נר של יום טוב.
תפילת "יזכור", בשישי בבוקר, בערך ב-09:45

הדלקת נרות שבת, בשישי, -ב-18:48
צאת שבת: 20:00

זמן אכילת חמץ, במוצאי-שבת, מ-20:30 , ואח"כ תרבחו ותשמחו במימונה.

סגור לתגובות.