פרשת השבוע: "בלק"

בס"ד
פרשת השבוע: "בלק". חומש במדבר, כב-כה
מעובד עפ"י שיחות הרבי מליובאוויטש.

כל עוד הנר דולק – אפשר עוד לתקן.
בכלל 54 פרשות התורה, 5 מהן נקראות בשמות של אנשים התופסים מקום מרכזי-ומשמעותי בפרשות הקרויות על שמם. אחד מהם שזכה ששמו יתנוסס ויונצח בתוך ספר התורה,הבסט-סלר הקדוש ביותר בעולם, גוי, רשע, אנטישמי מובהק,שלא הסתיר שנאתו לישראל, וביקש בקנוניה ובתחבולות מאגיות להרע לנו, שמו מזדקר בפרשתנו: בלק מלך מואב.
תמוה הדבר. חז"ל אמרו : "השונא את ישראל – שונא את מי שאמר והיה העולם".ועוד נאמר: "שם רשעים ירקב"! טפו ! טפו ! אז איך יתכן שרשע זה תפס לו מקום של כבוד בתורתנו הקדושה? האומנם אי-אפשר היה לבחור ב"גיבור – פרשה" מתאים יותר?

התורה כידוע לכולנו – אמת. אין אות או שם אקראיים בה. הכל מכוון ובכל יש מסר והוראה לדורות. גם כאשר נראה לכאורה ששמו של הרשע הזה השתרבב בטעות לכותרות, אין זו טעות-דפוס, והבורא, נותן התורה יודע טוב מאיתנו מה המקום הראוי לכל אחד.

בלק זה,מיזנטרופ קיצוני , משמש מודל למוטיב החוזר באופן תדיר בתורה. דווקא החושך האפל משחור,בלק- blak " " המצוי בטיפוסים הכי שוליים ואבודים לכאורה, דווקא הם מהווים אתגר משמעותי לנו, להשתדל לחדד את הראיה שלנו, כדי לגלות בהם קמצוץ חבוי קטן וטוב ואותו למנף ולהופכו למשהו אחר גלוי וטוב יותר. בחסידות קוראים לתהליך הזה איתהפכא, הפיכת הכוחות הרעים לגייסות מועילים. הפיכת החושך לאור. אתגר אישי של כל אחד עם "הפקלאות" המאוסות שלו, שבמקום לזרוק אותם "לבויידם" החסידות ממליצה לא לוותר, להשתמש גם בהם בכיוונים טובים ומועילים יותר.ותמיד ניתנת ההזדמנות לכך. כי כל עוד הנר דולק – אפשר עוד לתקן !

כך בלק הרשע הזה, שביקש לקלל ולמגר את ישראל, מוכן היה לשם כך להקריב המון קורבנות ולהאחז בכוחות רוחניים (פסולים אומנם) רק כדי שתוכניתו תצליח. פעולה אחת זו של התרוממות רוחנית,העניקה לו בשמיים "נקודת-זכות". ממנו יצאה צאצאית מפורסמת, גיורת אמיתית, רות המואביה, אשר קיבלה ב"גנים" מסבא רבא שלה כוחות רוחניים (חיוביים דווקא) ועשתה איתהפכא, וזכתה שמצאצאיה יוולד דוד מלך ישראל !

זה המסר לכולנו. להשתמש בכל הכוחות שניתנו לנו,גם באותם שמזוהים כשליליים, ולגייסם ל"חיל-האוויר", לאווירה רוחנית נעלה החוברת לקדושה. ונזכה באופן מוחשי לאותן ברכות נעלות המופיעות בפרשה: "אראנו ולא עתה – אשורנו ולא קרוב" , עפ"י הרמב"ם בהלכות מלכים, זו הנבואה על ביאת מלך המשיח. אכן, הגיע הזמן !!

שבת שלום ומבורך
ד.טל

סגור לתגובות.