טות-מסעי חומש במדבר פרקים ל'-לו'

בס"ד
פרשת השבוע: מטות-מסעי חומש במדבר פרקים ל'-לו'
מעובד עפ"י שיחות הרבי מליובאוויטש

תרמילאים במסע תמידי.

"הי ציוניוני הדרך, אבנים לבנבנות, טוב לשוט תרמיל על שכם, אל בלי אן הרחק לנדוד".
לפזמון זה המושר בפי הגבעטרון יש קשר מיוחד לפרשת השבוע, פרשה שהיא ליתר דיוק שתי פרשות מטות ומסעי,ובדרך כלל נקראות כחטיבה אחת, ויחד גם חותמות את חומש במדבר ב- "חזק חזק ונתחזק" !

מטבע הדברים כאשר יש מטה (מקל חזק) וטוב ביד, ויש תרמיל המצוייד כראוי בכל הנחוץ – אפשר להתחיל במסע. השאלה המתבקשת היא למה בכלל ללכת? ומה מקור הבולמוס הזה של "קדחת-המסע"? ולאן ? מסתבר שאפשר להגיע לכל "חור" ופינה בעולם ! העיקר לא לעמוד – "מקום דרוך".העיקר ללכת ! ולפעמים גם לדלג…זה לא טיול שנתי,גם לא מסע קניות וחיפוש אטרקציות. אלא לצאת למסע מאתגר. תשאלו "תרמילאים" הגומאים מרחקים ומחפשים.. מה ? – משמעות וייעוד אמיתיים לחיים!

מסתבר שההשתוקקות הקדחתנית הזו ראשיתה במסעי בני-ישראל במדבר. התורה מונה בצורה לאקונית 42 תחנות שהיו לעם ישראל, כאשר נוסף לשמות הגיאוגרפיים כפשוטם יש לכל מסע משמעות רוחנית המקבילה למסעי – חייו של האדם בהתפתחותו האישית. החל מהיציאה ממצרים ( סמל ליציאה מהמיצרים וההגבלות של עצמנו), לעבר מרחב גבוה וערכי יותר, וממנו עוד הלאה – למרחב חדש נוסף הגבוה עוד יותר וכו' – עד ההגעה ליעד, לארץ ישראל המסמלת סגירת מעגל, אידיאל של גאולה שלמה.

בהקבלה, אלה הם 42 מסעות המלווים כל יהודי,בעליה אחר עליה מאתגרת, כאשר כל חניה שהגיע עדיה בתום כל מסע ,נחשבת כ"מיצר" לגבי היעד הבא. לא די להתרפק על הישגים שהיו… יש להמשיך ללכת במסע עקשני ותמידי עד ליעד הבא, והבא, והבא…
חז"ל אומרים: "אל מקום שאדם רוצה ללכת – מוליכין אותו מלמעלה".זו בחירה אישית. גם כאשר טועים ומפספסים ת'כיוון..אל יאוש ! תמיד אפשר לעלות שוב על דרך המלך, עם מצפן ומצפון יהודי !

זה האתגר שלנו שהתחיל ונמשך מאז היות אבותינו במדבר. כל תקופה והייעוד שלה. כל תקופה והשליחות שלה, במסעות אישיים ולאומיים לאורך כל שנות ההיסטוריה.
כך עם המקל החזק שמקור חיותו מהאילן,העומד יציב ובתוקף בלתי מעורער נוכח "הנופים" הזרים שפוגשים בדרכים( העלולים חלילה להביא ל"אובדן דרך"),אפשר להמשיך במסע המתמשך ולפלס מרחבים חדשים,תוך התקדמות רוחנית וגשמית, עד הגעה ליעד הנכסף של "משיח עכשיו" באופן הכי ממשי! אז – קדימה לדרך !
שבת שלום ומבורך
הדלקת נרות: 19:15

סגור לתגובות.