מזרע

מזרע הוא קיבוץ בעמק יזרעאל, בין עפולה לנצרת, הנמצא בתחום השיפוט של מועצה האזורית עמק יזרעאל. הקיבוץ השתייך לקיבוץ הארצי, אשר התאחד עם התק"ם לתנועה הקיבוצית.

הקיבוץ הוקם על תל שנקרא "רובע-אל-נצרא" במהלך חג החנוכה בשנת 1923 על ידי עולים מן העלייה השלישית. שנה אחר כך הצטרפה אל המייסדים קבוצת עולים אשר התגבשה בחיפה, ובמהלך שנות השלושים הצטרפו לקיבוץ חברי השומר הצעיר מגליציה. בשנות ה-40 שכן במזרע מטה הפלמ"ח, עד שהתגלה על ידי שלטונות המנדט במסגרת מבצע אגאתה בשנת 1946. לקיבוץ ישנו גם מוזיאון אשר מציג את ההיסטוריה של היישוב.[1] בזמנו עברה ליד הקיבוץ רכבת העמק, ובמוזיאון הקיבוץ עדיין ניתן לראות מקטע מן המסילה המקורית.
הקיבוץ הוא מהמובילים בארץ בגידולי שדה ומצויה בו רפת חולבות גדולה, בבעלות משותפת עם קיבוץ גבעת עוז. [2] בשנת 1957 הקים הקיבוץ את מפעל "מעדני מזרע" לעיבוד בשרים שונים ובכללם גם בשר חזיר. במשך שנים רבות היה מפעל זה בין הספקים הבודדים של בשר לא כשר בישראל. בעקבות העלייה מברית המועצות לשעבר בשנות התשעים קמו לו מתחרים, והקיבוץ מכר את המותג ומערך היצור לחברת "טיב טעם" – רשת סופרמרקטים ישראלית בלתי-כשרה.[1] [3] בנוסף למפעל זה, הקים הקיבוץ בשנת 1958 את מפעל ההידראוליקה והמעליות ההידראוליות "תעמ"ל" (תעשיית מוצרי לחץ). בהמשך הוקם גם מפעל "מטלור 2000" לייצור מוצרי מתכת באמצעות הזרקת אבקות מתכת (מטלורגיה), אולם המפעל נמכר לחברת ישקר. בכניסה ליישוב ניצב מלון "נוף תבור", הנמצא בבעלות משותפת של הקיבוץ ושל חברת הורן את ליבוביץ'. כמו כן מפעיל הקיבוץ אירוח כפרי, השכרת חדרים לסטודנטים הלומדים במכללה האקדמית עמק יזרעאל הסמוכה, תחנת דלק, מוסך, ומרכז לרפואה אלטרנטיבית, לרבות רייקי, רפלקסולוגיה ושיאצו.
בסמוך לקיבוץ נמצא בית-הספר העל-יסודי "עמקים-תבור", בו לומדים תלמידים מרמת ישי, ומהקיבוצים מזרע, שריד, מרחביה, עין דור וגזית, מהמושבים תל עדשים, בלפוריה ומושב מרחביה וכן תלמידים מאחוזת ברק.

לאתר הבית של מזרע

עוד בוויקיפדיה

סגור לתגובות.