נופית

נופית (שם קודם: פי נר) הוא יישוב קהילתי כפרי במערב הגליל התחתון.

nofit נופית
נופית ממוקמת על גבעה בגובה 213.5 מ' מעל פני הים בגבעות אלונים, כארבעה ק"מ צפונית מערבית לקריית טבעון, 18 ק"מ דרומית מזרחית לחיפה, ו־12 ק"מ צפונית ליקנעם עילית. נופית משקיפה על נחל ציפורי, וכיום נמצא היישוב בתחום שיפוטה של המועצה האזורית זבולון.
תחילת דרכו של היישוב ביוזמה של שמונה משפחות מאזור חיפה והקריות, שהיו מעוניינות להקים יישוב בעל חיי קהילה בגליל. היוזמה להקמת היישוב הייתה של האדריכל צבי שפרינגר (ציבי) שתכנן יישוב כפרי ירוק ומשתלב בסביבה, יוזמה שתאמה את מדיניות הממשלה, שסיפקה את האישורים בשנת 1982. בשנת 1984 החלו עבודות התשתית: פריצת דרכים והכנת תשתיות תת-קרקעיות (חשמל, מים, טלפון, טלוויזיה מרכזית), באפריל 1986 החלה בניית בתי המגורים וטקס האכלוס ל־179 המשפחות הראשונות התקיים ב־9 בנובמבר 1987. היישוב נקרא בתחילה פי-נר על שמו של לודוויג פינר, מראשי חברת רסקו, והוחלף אחר כך לשם הנוכחי.
היישוב תוכנן להשתלב בסביבה ובטבע ונוסע שחולף בדרך שבין יגור לאחיהוד יתקשה להבחין כי על הגבעה המתנשאת מדרום לנחל ציפורי קיים ישוב הטובל כולו בירק וצמחיה, תוצאה של תכנון וחשיבה בת קיימא.
שלב ב' של היישוב, שנקרא "נופית ב'" נבנה במהלך שנות ה־90 ואכלוסו החל בשנת 1997. הבנייה והאכלוס התבצעו על ידי מינהל מקרקעי ישראל ללא תיאום עם האגודה השיתופית שאיגדה את תושבי שלב א', ובפועל נוצרו שני יישובים צמודים ומופרדים מבחינה מנהלתית. על רקע ההפרדה נוצרו מתחים בין תושבים ותיקים וחדשים, ובשנת 2003 החל תהליך למיזוג היישוב. התרחבות היישוב הביאה גם לפיתוח תשתיות, בהן בריכת שחייה ומרכז ספורט הכולל גם את קיר הטיפוס על שם ערן נאור, בית כנסת והרחבת מערך גני הילדים ובית הספר היסודי. מקיף את היישוב מחוצה לו מסלול טיול מסומן על שם אוהד זך, המשקיף על הוואדיות הסובבים את היישוב ועל מפרץ חיפה, ומקושר לשביל ישראל.

לאתר הבית של נופית

קרא עוד בוויקיפדיה

סגור לתגובות.