מה עושים עם כסף פנוי ?

מה עושים עם כסף פנוי ? / דורון שמואלי סוכן פיננסי ומשווק פנסיוני
doron מה עושים עם כסף פנוי ?

שאלה שמטרידה רבים, מה עושים עם כסף פנוי. האפשרויות הן אינסופיות, רוצים להרוויח הרבה, אבל קל מאוד להפסיד כסף ואת זה אף אחד מאיתנו לא רוצה.
אז הבעיה היא שבפני משקיע ממוצע, עומדות 2 אלטרנטיבות עקריות, שתיהן רעות, וצריך לבחור אחת מהן. למה לבחור אלטרנטיבה רעה ? כי אין אלטרוטיבה שהיא רק טובה.
1. אפשרות אחת- להשקיע בפקדון בבנק, בכ 1% ריבית וב 0% דמי ניהול. היתרון: הקרן לעולם נשארת, אין הפסדים , אין דמי ניהול, אבל גם אין רווח, אבל יש אינפלציה, אז בעצם רוב הסיכויים שיהיה באפשרות זאת הפסד ראלי של כסף, אכן אפשרות לא טובה.

2. אפשרות שניה- להשקיע בשוק ההון, להנות מהאפשרות לרווחים, אך לשלם דמי ניהול ולהיות חשופים להפסדים. אז כפי שציינתי מדובר בשתי אפשרויות לא טובות.

3. ישנה אפשרות שלישית והיא להשקיע בנדל"ן, בבטון. הדירות אינן נופלות כשנופלת הבורסה , אבל ישנם סיכונים גם בשוק הדיור: דייר לא משלם שכר דירה ולא מפנה דירה, תיקונים ושיפוצים בדירה וכן, השפעות סביבתיות, כביש חדש, עסק חדש ברחוב, שכנים , ששומר נפשו ירחק מהן. וחוץ מזה , אם צריך קצת כסף לטיפול שיניים יקר, אז לא ניתן למכור חצי חדר ,כדי להשתמש הכסף. זה בצד של השכירות, אבל יש אפשרויות להרוויח מעליית ערך בנדל"ן, אך מכיוון שזה אינו תחום עיסוקי איני יכול לתרום הרבה בתחום, ואשוב לעסוק בשוק ההון.

4. אז בעצם מה שלא נעשה או כן נעשה קיים סיכון מסויים, אז מה עושים ? אני באופן אישי מאמין ששוק ההון הוא מקום טוב להשקיע בו את הכסף , בכפוף לעקרונות הבאים.

5. עקרונות ברזל לניהול השקעות בשוק ההון:

5.1 פיזור – פיזור השקעות על פני ניירות ערך שונים אגרות חוב בעיקר ומעט מניות מענפים שונים , מתחומים שונים, כך שתיק ההשקעות יהיה מגוון , כך שלא יסבול באופן משמעותי ממשבר בענף הנדל"ן או משבר בענף התקשורת או נפילה במניית טבע או סלקום.

5.2 טווח השקעה – ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר, ניתן להגדיל את הסיכון בתיק ההשקעות וכך להגדיל את הסיכויים לרווח סביר. לא מציע להיכנס לשוק ההון לפחות משנה ולא "להמר" על כספי דירת מגורים שנמכרה, והכסף בהמתנה לרכישת דירה חדשה.

5.3 לישון טוב בלילה – שינה טובה בלילה , היא ערובה טובה לאיכות חיים, מי שהפסד בתיק ההשקעות שלו מדיר שינה מעיניו, מוטב שירחק משוק המניות, מאחר והוא שוק תנודתי מאוד.

5.4 בחירת מנהל תיק – בחירת מנהל תיק , מורידה מאתנו את האחריות לניהול שוטף של הכסף, במילא רוב האנשים אינם מבינים מספיק בשוק ההון על מנת לנהל את כספם, ומנהל תיק מקצועי יכול לעשות זאת היטב.

5.5 להסתכל על התיק אחת לשנה – ולא פחות. הניסיון מלמד, שהאוייב הגדול של תיק ההשקעות הוא המשקיע בעצמו. כשמשקיע רואה שתיק ההשקעות שלו עלה יפה, הוא בד"כ מוסיף כסף, וכשהוא רואה שהתיק מפסיד הוא מוכר את הניירות בתיק. כלומר רוכש אחרי עליות ומוכר אחרי ירידות וכך ממש הפסד. ע"י ניהול מקצועי, ניתן לנטרל במידה רבה את התופעה הנ"ל, ולזכור שעליות וירידות הן על הנייר בלבד כל עוד לא מכרנו ניירות בתיק.

6. איפה לנהל את תיק ההשקעות ?
6.1 אפשרות אחת היא בבנק- היתרון…..נזילות וזמינות הכסף. חסרונות, ליועצים בבנק יש תמריצים לבצע בתיקי ההשקעות פעולות רבות של קניה ומכירה על מנת להגדיל את הכנסות הבנק מעמלות קניה ומכירה. נדרש מהלקוח להיות פעיל בניהול תיק ההשקעות בסיוע היועץ בבנק.

6.2 ניהול בבנק ע"י בית השקעות- היתרונות, הכסף נזיל וזמין, למנהל התיק יש עניין להשיא תשואה ללקוח, ואינו מרוויח מביצוע פעולות, כך שיש סיכוי שהתיק ישחק פחות מביצוע פעולות. החסרון של שיטה זאת הוא בכך שצריך שלם עמלת ניהול לבית ההשקעות, עמלה שבין 0.8%-1.2% לשנה בד"כ.

6.3 פוליסת חסכון בחברת ביטוח – היתרונות, דמי ניהול קבועים ללא קשר לביצוע הפעולות בתיק, כלומר אין עמלות קניה או עמלות מכירה או עמלת שמירת ניירות ערך יש עמלה קבועה של 1.25%-2% ( תלוי בסכום המנוהל בתיק ) לשנה בלבד ללא עלות נוספת. הסטורית פוליסות החסכון בחברות הביטוח הישיגו תשואה שנתית ממוצעת ברוטו ( לפני דמי ניהול ) ב5 שנים האחרונות במרבית האפיקים היתה 5%-8% לשנה, תלוי בחברה ובאפיק ההשקעה. יתרון נוסף של פוליסות חסכון הנה דחיית מס, בבנק בכל מכירת נייר ערך ברווח משלמים מס רווחי הון בין 15% ל 25%. בפוליסות חסכון , תשלום המס נדחה למועד פדיון סופי של הכסף, כך שכספי המס ממשיכים לעבוד בתיק ולצבור רווחים, וכמובן יש קיזוז רווחים והפסדים לאורך השנים, כך שתשלום המס בפועל עשוי לקטון. חסרון אפיק זה, זמינות הכסף, הכסף נזיל, אך ניתן לקבלו לחשבון העו"ש בטווח של 10-30 ימים. בפוליסת חסכון ניתן לבחור אפיק ברמת סולידיות המתאימה ללקוח. יתרון נוסף של אפיק זה ,הוא שחברת ביטוח יכולה להשקיע גם בהלוואות שאינן נסחרות בבורסה , אשר נושאות בד"כ ריביות גבוהות ומגוונות את תיק ההשקעות.

אין לראות במאמר זה יעוץ או המלצה להשקעה באפיק זה או אחר, הכתוב במאמר נובע מתוך ניסיוני ועיסוקי כמשווק פנסיוני וכמפנה לקוחות לניהול תיקים בבתי השקעות. לפני החלטה על כל השקעה מומלץ להתיעץ עם גורם מקצועי.

ניתן לפנות אלי לשאלות , תגובות או הערות
למייל
barakdor@zahav.net.il
בטלפון 052-2668007
דורון שמואלי-משווק פנסיוני

סגור לתגובות.