בית ירושלמי בבית קשת

131 בית ירושלמי בבית קשת
יערה וברק הם בוני-מפלרטטי בוץ, כבר כמה שנים. אוהבים לעבוד איתו, יערה מעבירה סדנאות בניה בבוץ. שמח. האדמה קוראת לה כל הזמן. ולכן בית בוץ נראה לה הפתרון הנכון בבואה לבחור את החומר ממנו יהיה עשוי בית הבוץ שלהם.
ההכרות שלי את יערה וברק היא ארוכה מאוד, הם תלמידים וחברים בקהילת "שלום אמא אדמה", קהילה שאני עומדת בראשה כמורה ומדריכה למודעות. לכן ידעתי שתהליך תכנוני איתם יהיה תהליך של "לידת-בית", תהליך של תכנון ובניה במודעות.

את עבודתי האדריכלית אני יוצרת בשיתוף עם אלי וויסברג, אדריכל ותיק-יומין ויועץ בכיר לבניה ירוקה.
הם רצו בוץ ואנחנו רצינו אקולוגיה על כל גווניה, אקולוגיה הוליסטית. בית שממוזג באופן פסיבי, בית שמנוקז למערכת אפורה ובעיקר-בית שיוצר חיים אחרים, חיים של חיבור.
אחרי הקשבה לכל בקשותיהם, חלומותיהם, רצונותיהם, יצרתי סקיצה מאוד מהירה שלמעשה דומה מאוד לבית הסופי. עובי הקירות שמכתיב הבוץ- הקש-קל, איפשר לפנטז על חלונות שקועים, מדפי ישיבה, נישות בבוץ, אבל התוכנית שיצאה היתה תוכנית של חיבור. חיבור בין זכר לנקבה, בין שמים ומים ואדמה, חיבור טנטרי.
141 בית ירושלמי בבית קשת
זה לא הגיע מהראש, זה הגיע לגמרי מהבטן וממכלול הבקשות של הזוג, אחרי כמה ימים של שהייה על שולחן העבודה.
5 בית ירושלמי בבית קשת
מרכז הבית- החלל העגול שהוא הכניסה והיציאה, מכיל בריכת מים מרוצפת פסיפס מעשה ידי יערה, כפה שפתוחה לשמים עם עדשות של אור ומדרגות שעולות אל אגף המגורים ומרפסת –גג שכל העולם נשקף ממנה –רמת-סירין, בקעת הירדן,הרי נצרת וכל רוחות השמיים.
42 בית ירושלמי בבית קשת
.המגדל נישא לשמים ומזרים למעלה את כל האוויר החם שמצטבר בבית. בדפנות של קירות הבית, צמוד לרצפה, יש פתחי אוורור לצנורות שמזרימים אוויר קריר בקיץ, אוויר חמים בחורף. החלונות ערוכים לקליטת חום בחורף ומוגנים בהצללה בקיץ.

באגף המגורים- חלל פתוח, מטבח פתוח ומחבק וכל פינה יכולה להפוך כל רגע למשהו אחר שדרוש עכשיו- פינת משחקים, עבודה,סלון, או פינת אוכל גדולה להכיל את אורחי השבת.
חלונות אל התבור וחלונות להר דבורה, אח לחורף,ובריזה של קיץ.
המגדל הוא מרחב החיבור של הגברי- המגדל, והנשי- הפרח שהמגדל נטוע בתוכו.

החוויה בבית, למי שעוד לא היה בבית בוץ- היא אחרת מכל בית- זה מחבק, אוהב, מלטף ורוצה ליטוף. בית חי. חוויה של שהייה בתוך הרחם.
מבצעי הבוץ- הם "קבוצת בוץ" מנווה-איתן. המעקה למדרגות, שהוא הגשמת כל משאלותי באשר למעקה עץ- בוצע ע"י רועי בכר בעבודת- יד למופת .
הבית אוהב ומעורר אהבה והשראה. השתתפו בבניה שלו הרבה חברים מקהילת "שלום אמא אדמה" ומקיבוץ בית-קשת ותודה לכל השותפים בבניה.

רובו עבודת-יד- עבודת הבוץ, עבודת הפסיפס,הקישוטים בקירות וקיר האבן בבסיס הבית.
כשהסתיימו עבודות הבניה, נפתח הבית למגורים בתהלוכה מרגשת של חברי בית-קשת- תופים ,מחולות ומצילתיים, וכל זאת ביום המימונה, כאשר בבית מחכות המופלטות שהכינו אמא וסבתא של יערה, תיסלם עדיכום.
וכולם בירכו ושימחו ושמחו עם בני הבית, בוניו ומבקריו.היה נפלא ונעים ומרגש עד מאוד.

"שלום אמא אדמה" –האמירה העיקרית היא שהשלם מכיל את הכל, שהשלום עם אמא מאפשר את החיבור המלא בין הזכרי לנקבי.בין אדמה לשמיים. ואכן בית ירושלמי הוא בית של לב שמכיל הכל, שקוסם לחדור לתוכו ולהשפך ממנו לגן שעוד לא הושלם.
עם הכנסם של יערה וברק לבית, נולד בנם השלישי-רותם, בלידת -בית. נראה כי הברכה שורה על המקום. אתם מוזמנים לקבל ממנו השראה.
אני מודה על ההזדמנות לתכנן ולבנות בית-בוץ. זה מרגיש לגמרי נכון.
111 בית ירושלמי בבית קשת
72 בית ירושלמי בבית קשת
121 בית ירושלמי בבית קשת
101 בית ירושלמי בבית קשת
82 בית ירושלמי בבית קשת

40 בית ירושלמי בבית קשת
פינת האוכל- הלב של אגף המגורים(הסלון)

44 בית ירושלמי בבית קשת
קורות התיקרה מותקנות כמניפה מעל אגף המגורים

421 בית ירושלמי בבית קשת
תיקרת המגדל משובצת באלמטים של זכוכית, משפריצים טיפות אור צבעוני על כל מרכז הבית

431 בית ירושלמי בבית קשת
המגדל המרכזי- המדרגות סביב המגדל ואלמט בריכת המים בתחתית

תמונות נוספות מהבית

דבורה ורדית בר-אילן
אדריכלית ירוקה
מורה למודעות ב"שלום אמא אדמה"
צור קשר vardebra@gmail.com
אדריכלית משנת 1974, יזמה ותיכננה את הישוב הקהילתי הראשון מסוגו- תמרת,בין השנים 1977-1981.
התכנון בא ממקום של חזון על ישוב ירוק ( מינימום פגיעה באדמה ובתכסית הצומח שלה),המקרב אנשים לחיות בטבע מבלי לכבוש אותו. שבילים אל הבתים העוברים בתוך החורש, רוחב כבישים מינימלי,
מרכז יישוב שהוא פארק ירוק מטבעו ועוד אלמנטים כמו שימוש באבני המקום לבניית חלק מהבית, בית סובב חצר ועוד ועוד.
כיום מתכננת בעיקר בניה ירוקה ,במקביל לעבודתה בפיתוח תרבות חיים של "שלום אמא אדמה" דרך ביה"ס וקהילה ,שעוסקים בנושא ומעבירים סדרות של קורסים בטבע.

שם ביה"ס: "שלום אמא אדמה- אקדמיה ללימודי חופש."

סגור לתגובות.