לישון

"השינה מכסה אותנו בשמיכת חלומות. היא שוברת רעב וצמא, היא מחממת אותנו בקור ומקררת אותנו בחום. בה אנו רוכשים תענוגות בזול. אצלה כולם שווים: אציל ואיכר, עני ועשיר, טיפש וחכם" -
מיגל דה סרוונטס

החברה התוססת שלנו מייחסת חשיבות נמוכה לשינה. אצל חלק מאיתנו היא הפכה למטרד, משהו מיותר שצריך להקדיש לו כך וכך שעות יקרות שבהן יכולנו לעשות המון דברים. מיום שגילה אדיסון את חוט הלהט ואת הנורה הערמומית השתנו חייהם של בני אדם לבלי הכר, והם נדונו לחיות בניגוד לחוקי הטבע, חיים על פי הגחמות האנושיות. עד לאותו זמן סיפקו הלילות מנוחה, התחדשות, יצירתיות, חלומות. מאז הלילה הוא זמן לבילויים (מלשון בלאי…) ומתיחת הכוחות מעבר ליכולת האנושית.
מיעוט בשינה הוא גורם סיכון להפרעות רבות כמו השמנת יתר, ירידה בריכוז, דיכאון ומחלות רבות. זהו כנראה גם הגורם העיקרי לתאונות דרכים.
השינה היא מאגר האנרגיה הגדול ביותר שלנו. במהלכה מתרחשים תהליכים החיוניים לבריאותנו. השינה חשובה ביותר לארגון הזיכרון, החשיבה וכמובן למנוחת הגוף והנפש. מספר השעות האופטימאלי לשינה אצל מבוגר הוא בין שש לשמונה שעות. מחוץ לטווח הזה – יש ירידה בתוחלת החיים (כן, כן, גם לישון יותר מידי מקצר חיים).
שעות השינה המומלצות הם מ-11 בלילה עד שמונה בבוקר ומאחת בצהריים עד שש בערב. שעות הפעילות המועדפות הן בין שמונה בבוקר לאחת בצהריים ובין שש בערב ל-10 בלילה.
מומלץ מאוד לקחת חטיפי שינה במשך היום. נמצא שעשרים דקות שינה במהלך היום מפחיתים ב-% 37 את הסיכון להתקפי לב. אין אף רפואה מונעת שמשתווה להישג הזה!

מלאכה סינפטית שבועית:
התחילו להסדיר את שעות השינה שלכם ודאגו לישון מספיק שעות.

68 לישון
סינפסות
קידום בריאות אופטימית
ד"ר דינה אייזן
מומחית ברפואת משפחה

סגור לתגובות.