מבט לשבת תרומה חומש שמות כה'-כז'

בס"ד
מבט לשבת תרומה חומש שמות כה'-כז'
מעובד על פי שיחות הרבי מליובאוויטש

כך בונים
פתגם אנגלי אומר: "ביתו של אדם – מבצרו". על אותו משקל נאמר גם ש"כל אדם מלך בביתו". האומנם? מה הבית מהווה לדידנו : מקום לגור בו? רכוש שנוסך בטחון פיזי וכלכלי?האם אנו אוהבים אותו ומתגעגעים אליו ? האם הוא באמת מקום שאני מרגיש בו מלך, אפילו אם הוא קֵן קטן וצנוע?
יש דעה האומרת שהבית מעיד על בעליו. אפשר לזהות מי בעל הבית על פי הגוונים השולטים בבית. על פי סגנון הריהוט: מודרני,"זרוק",או פשוט.על פי מדף הספרים ותוכנם. על פי האירגון והסדר, וכו'..
.
"קח לך אשה וּבְנֶה לה בית", שר אריק איינשטיין ז"ל. למה לבנות לה ולא אִתָּה? כולם יודעים – האשה היא עיקר הבית! עיקר = עקרת הבית. סביב לה מתפקדים בני הבית.
נאמר בגמרא: איש ואשה זכו – שכינה ביניהם. לא זכו..? אוי ואבוי..! הכיצד? במלה איש כתובה האות י' ובאשה כתובה האות ה' (י-ה), צרופן יחד הוא אחד משמותיו של הבורא.אם חלילה בני הזוג אינם חיים בהרמוניה ובהתחשבות הדדית, נשארות רק אותיות אש…ללא היוד וההֵא. – לא כדאי !
את הבית היהודי בונים בהרמוניה ביחד. ואמרו חז"ל שיום בניית המשכן, הנושא המרכזי בפרשתנו, משול ליום כריתת ברית הנישואין בין עם ישראל לבין הבורא.

על פי התורה, הבית היהודי הוא מֵעֵין מקדש מעט. הבורא משתוקק ומתאווה להִכנס לבית כזה – ולהרגיש בבית! כתוב בפרשתנו : "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". מבחינה דקדוקית יש לומר ושכנתי בתוכו, ולא בתוכם. אלא הכוונה שכנתי בתוכם – בתוך כל אחד ואחת מישראל.
אצלנו יש מקום לַעֶרֶך תרומה.זה לא עניין לאדריכלים. פּה דרוש "עיצוב פְּנִים"שלומדים אותו על פי התורה. תרומה – מלשון הפרשה. נתינת חלק ממה שיש לי – לזולת. לתת – בלי אינטרסים אישיים, בלי לחשוב על "מה יצא לי מזה"! נתינה נטו ! תרומה גם מלשון "רוֹם"- הרמה שמביאה לרוממות רוחנית מעצם הנתינה שנעשית בנדיבות- לב, ובפתיחות- לב.
לא באילוץ ובלית ברירה – אלא תרומה מתוך בחירה והכרה נעלָה! בית יהודי הופך למִקְדָש מְעַט כשרוצים לשדרג את איכות החיים,ובונים אותו לְבֵנָה על לְבֵנָה על ערכי התורה הנצחיים תחת הכותרת : ואהבת לרעך כמוך ! גודל הבית, תכולתו ועיצובו אינו המטרה, אלא הם משמשים אמצעי לבניית חיי משפחה ערכיים,נכונים ומאושרים .

אז איך בונים כזה בית?
פרשתנו, מציגה מודל של בניית בית המהווה משכן לבורא.
הארכיטקט והאדריכל, הטייח והרצף, החשמלאי והאינסטלטור כ-ו-ל-ם נמצאים יחד אצל כל אחד מאתנו, עמוק בִּפְנִים, מאותו מקור "עיצוב הַפְּנִים" שהזכרנו קודם. אפשר להפעילם, בתרומה נדיבת-לב וברצון טוב ואיכפתי תוך פִרגוּן זה לזה, בכל נתיבי החיים(תרומה לא תמיד קשורה לכסף). כך הבורא יתאווה להשתכן כדייר קבוע אצלנו, כשותף מבורך שעוזר בתשלום מיסי הארנונה, החשמל והמים – דֵי משתלם !
לדברי הרבי – גם אם הבית הוא קטן , יש ביכולת הדיירים לעשות ממנו בית גדול על ידי זה שמכניסים בו "דברים גדולים" הקשורים לערכים הקדושים, למצוות, שנתן לנו ה' יתברך.

כל זה מתקשר גם לראש חודש אדר א' שחל בשישי ובשבת זו.
אדר הוא החודש הכי שמח בשנה. והשנה הזאת, בהיותה שנה מעוברת, אנחנו זוכים לשמחה כפולה ומכופלת – לשִׁשִׁים ימי שמחה ! השמחה מתחילה בבית ! כאשר בונים את הבית על ערכי תרומה – חשים התרוממות הנפש בשמחת הנתינה. אנשים שתמיד נראים צעירים ושמחים, אלה הם האנשים שנותנים. הם לא עסוקים בעצמם, בחיטוט פנימי שמתיש ומכלֶה כל חלקה טובה – לבם נָתוּן ונוֹתֵן לזולת – זו תרומתם הטובה לעולם !
יהי רצון שנזכה להיות תמיד מן הנותנים, ונקבל כבר את העיקר – את המשיח ואת בית המקדש!

הדלקת נרות : 4:41 שבת שלום ומבורך
צאת שבת : 5:51 וחודש טוב שמח ומשמח
דוד טל

סגור לתגובות.